A rockzene történelmében rengeteg női rock és metal csapat fordult meg és volt köztük néhány olyan is, mely a saját korszakában rendkívül meghatározó volt. Most felkutattunk 10+1 olyan, csak női tagokból álló zenekart, akik a saját idejükben (vagy éppen az elmúlt néhány évben) olyan rock 'n' rollt tettek le elénk, melyet csak kevesen.
10. UPSET
Az Upsetet 2013-ban az USA-ban alapította Ali Koehler (gitár, ének), Jenn Prince (gitár, ének), és Patty Schemel (dob), akik egyetlenegy nagylemezt jelentettek meg "She's Gone" címmel még abban az évben. A csapat a korai Sum 41 és Blink 182 érát idézi, de kicsit máshol közelíti meg.
9. EX HEX
Mary B. Timony (ex-Wild Flag, Helium, Autoclave) zenekara fogta a hetvenes-nyolcvanas évek rock 'n' rollját, belezsúfolt annyi fülbemászó elemet, amennyit csak tudott és olyan intenzitással töltötte meg, hogy aki nem mozdul be rá helyszíntől és időponttól függetlenül, az meg sem érdemli: háromperces blitzkrieg-pop görögtüzek, amelyek ugyan árulkodnak az előképekről, de elég egyediek és szórakoztatóak ahhoz, hogy ne foglalkozzunk ezzel. Ráadásul, ha hihetünk a beszámolóknak, élőben is pont olyan jók, mint az sejthető.
8. CRUCIFIED BARBARA
18 év és 4 album után oszlott fel 2016-ban a négy dögös svéd rockcsajsziból álló Crucified Barbara. 1998-ban még punk rock bandának indult, ám a későbbiekben inkább már a heavy metal és a hard rock műfajához kerültek közel. A tagság gyakorlatilag tizennyolc éven át állandó volt, hiszen az énekes kiválása után a gitáros Mia Coldheart vette át a mikrofont. 2005 és 2014 közt négy nagylemezt adtak ki és emellett rengeteg koncertre is sor került, ahol mindig taroltak azzal a belőlük áradó természetes energiával, mely minden dalukból sugárzik.
7. NERVOSA
Legutóbb tavaly nyáron járt nálunk a brazil thrash metal hármas Nervosa. 2010-ben alakultak meg Sao Paolo-ban. Fő témáik a társadalomkritika és az apokalipszis. Olyan csapatok inspirálták őket, mint például a Nuclear Assault, a Vader és a Kreator. A mai napig két stúdióalbumot jelentettek meg. Nem túl hosszú életű pályafutásuk ellenére számtalan tagjuktól megszabadultak, főleg a dobos poszton. A zenekar egészen a mai napig működik.
6. MYSTICA GIRLS
A 2004-ben alapított Mystica Girls eleinte egy Iron Maiden, Metallica és Machine Head dalokat játszó feldolgozás-zenekarnak indult. A jelenleg is aktív női heavy metal csapat azóta három nagylemezzel jelentkezett, melyek közül a legutóbbi 2016-ban látott napvilágot. Ez az utolsó korong angol és spanyol nyelven is kiadásra került.
5. DOROTHY
A Dorothy a 2011-es év végén alakult Heves megyei csajtrió. A lányok egy városban jártak ugyanabba a hangszerboltba, ahol később megismerkedtek, majd pedig elkezdtek közösen dolgozni. A pörgős, néha kemény, könnyen emészthető, dallamos punk-rockot toló bandát már a megalakulást követő másfél évben láthattátok számos fesztiválon, klubbulin. A zenekar első lemezének debütálása után sorra következtek a koncertek. Országszerte fesztiválokon, klubokban mutatták meg a csajok, milyen fejjel lefelé lenni. Azóta rendre halmozzák a teltházas és nagy sikerű fellépéseket, így a zenekar karrierje továbbra is felfelé ível.
4. SLEATER-KINNEY
Az amerikai Sleater-Kinney zenekart három belevaló csaj - Corin Tucker (ének, gitár), Carrie Brownstein (ének, gitár), és Janet Weiss (dob) - alapította a Washington állambeli Olympia városában 1994-ben. Legnagyobb hatással a riot grrrl volt a csapatra, de az amerikai indie vonal is megérintette őket. A lányok nyíltan feminista és baloldali politikát/elveket vallanak. 2005-ig hét stúdióalbumot adtak ki, majd tíz évet kellett várni a folytatásra, amikor is megjelent a "No Cities To Love" című nyolcadik korong. A passzív időszakban szünetet tartottak, de a felállás nem változott.
3. THUNDERMOTHER
A Despotz Records szerződtette le a dögös rock'n'rollt játszó, öt csaj alkotta Thundermother zenekart még 2015-ben, akiket eredetileg a Warner Music fedezett fel Svédországban, de a 2014-es bemutatkozó album, a "Rock'n'Roll Disaster" csak nagyon szerény terjesztéssel jött ki. 2018-ra újabb lemezzel készülnek.
2. GIRLSCHOOL
Bár a Runaways jó pár évvel megelőzte őket, a Girlschool mégis az egyik legelső teljesen női tagságú együttes, mely feltűnt az egyébként szinte teljesen férfiak által dominált heavy metal/hard rock horizonton. A Girlschool remek úttörője lett a jövő hasonló felállású bandáinak. Az együttest eredetileg 1977-ben Dél-Londonban alapította Enid Williams basszusgitáros és a vokalista/gitáros Kim McAuliffe (pár másik taggal együtt) – a formáció neve pedig akkor még Painted Lady volt. Kis idő elteltével az alapítók rátaláltak a később állandó taggá vált Kelly Johnsonra (gitár, ének) és Denise Dufortra (dob); ekkor keresztelték át magukat Girlschoolra 1978-ban.
1. THE RUNAWAYS (1975-1979)
A The Runaways egy amerikai rockzenekar volt az 1970-es években. Az együttes a fennállása alatt négy stúdióalbumot és egy élő koncertalbumot jelentetett meg. Legismertebb számaik a Cherry Bomb, a Hollywood, a Queens of Noise és az eredetileg Velvet Underground-szerzemény Rock & Roll. Amerikában nem értek el különösebb sikereket, számos más országban, különösen Japánban azonban jelentős népszerűségre tettek szert, elsősorban a Cherry Bomb című dallal. Történetükről film is készült, melynek címe "The Runaways". Floria Sigismondi rendezésében készült és 2010-ben került képernyőre. A Girlschoollal együtt ők hagyták a legnagyobb lábnyomot a zenei történelemben és ők alapozták meg azt, hogy igenis a csajok is legalább olyan jól nyomják a rockot, mint bárki más.
+1 SNIFFYCTION
A hazai rock n' roll női szakágának egyik legfiatalabb úttörői. 2013-ban környékén vágtak bele a közös zenélésbe és jutottak el idén addig a szintig, hogy a hazai klubok és fesztiválok mellett külföldön is megmutathatták magukat egy rövidebb turné keretében. Az első nagylemez pedig már közelebb van, mint gondolnánk.