A rock/metal stílus népszerűsége sajnos az utóbbi években - az elmúlt másfél évtized mélyrepülését követően - meglehetősen alacsony szinten látszik stabilizálódni. Drámai mértékben szorul vissza a rádiókból, a tévécsatornákról, a köztudatból, de ami a legfontosabb, a tizenévesek lejátszási listáiról is. Ez természetesen nem magyar jelenség, a színtér nemzetközi viszonylatban sincs jobb helyzetben, mindez azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne számtalan rendkívül tehetséges underground vagy feltörekvő zenekarunk. Listánkon most a kereskedelmi szempontból jelenleg legsikeresebb magyar rock/metal csapatokat vesszük sorra.
Egyáltalán mit jelent ma Magyarországon a siker? Hogyan és mi alapján lehet ezt (többé-kevésbé) objektív módon megmérni? A kereskedelmi siker értelemszerűen a vásárlók által a zenekar lemezeiért, DVD-kiadványaiért, koncertjeire, továbbá különböző ajándéktárgyaira (póló, kapucnis pulóver, bögre, kulcstartó, stb.) kifizetett összegeket jelenti, melyek végül eljutnak a banda tagságához, akik tevékenységük így megszerzett hasznából élnek.
Azonban a lemezeladások ma a töredékükre estek vissza az akárcsak tíz-tizenöt évvel ezelőtti állapothoz képest is, így ez csak egyetlen (talán a legkevésbé releváns) eleme lehet az elemzésnek. A MAHASZ (a Magyar Hangfelvétel-kiadók Szövetsége) hivatalos besorolása szerint jelenleg Magyarországon a könnyűzene területén 2000 eladott példány jelenti az arany-, míg 4000 a platinalemez státuszt (ebbe beleszámítanak a digitális albumértékesítések is).
Az internetes streaming-szolgáltatók (Spotify, Deezer, stb.) olyan kevés honoráriumot fizetnek az előadóknak az alkalmazásaikon lejátszott dalaikért, hogy tulajdonképpen ezeket az adatokat figyelembe se kellene venni. A YouTube videó-megosztó oldal sem gálánsabb az anyagiak terén, viszont egyértelműbb és áttekinthetőbb a statisztikája, ráadásul Magyarországon sokkal népszerűbb, mint a fentebb említett streaming-oldalak.
Szintén fontos szempont lehet egy zenekar Facebook-oldalának kedveltsége: bár ebből semmilyen közvetlen anyagi haszna nem származik egy zenekarnak, áttételesen nagyon is fontos marketingeszköze és egyben sikerességének jelzőszáma is a rajongók elérése és azok aktivitása.
Ma már a zenekarok legfontosabb direkt zenei bevételi forrását a koncertek jelentik a lemezeladások helyett. A ProArt Zeneipari Jelentés adatai szerint Magyarországon 2015-ben a hangfelvétel-iparág bevételei 18,5 milliárd, míg az élőzenei bevételek 33 milliárd forintot tettek ki. Sajnos azonban míg a hangfelvétel-piac adatai teljesen megbízható, lejelentett tényszámok, addig az élőzene adatai becslések, mivel e téren nincs pontos iparági összesítés. Ebben a becslésben természetesen benne van a legnagyobb külföldi sztárok hazai arénafellépésétől a fesztiválkoncerteken keresztül a legkisebb falunapig bezárólag minden.
A fenti adatok alapján próbáltuk sorrendbe rakni a mai magyar rock/metal csapatokat sikeresség/népszerűség szempontjából. A felső régió elég egyértelmű, az összeállítás alsó fele viszont inkább megérzésből született.
10. hely: Paddy And The Rats
A 2008-ban Miskolcon megalapított Paddy And The Rats angol nyelvű dalokon keresztül előadott ír kocsmapunkot játszik: zenéjében az ír és kelta népzenei motívumokat keveri a punk rock dinamizmusával. Nem csak hazánkban, hanem egyre inkább határainkon túl is népszerű: rendszeres fellépői a magyar és külföldi fesztiváloknak. 2017 végén leszerződtek az egyik legnagyobb globális metalkiadóhoz, az osztrák Napalm Records-hoz, így ötödik soralbumuk, a 2017-es "Riot City Outlaws" már nemzetközi terjesztést fog kapni.
9. hely: Fish!
A saját stílusát egyszerűen csak "hardpopnak" elkeresztelő Fish! 1999-ben alakult. Az évek során alaposan átalakult a banda: mára már csak az énekes, Kovács Krisztián maradt az alapítók közül, a kezdeti angol nyelvű szövegeket pedig 2009-től kezdődően felváltották a magyarul előadott nóták. A fesztiválok állandó fellépői: rengeteget turnéznak és a hazai rockszíntér könnyedebb, slágeresebb, bulizósabb vonalát képviselik.
8. hely: Depresszió
A Halász Ferenc énekes/gitáros vezette Depresszió még 2000-ben alakult meg, kezdetben igen erősen hatott rájuk a Tankcsapda világa. Zenéjük fokozatosan változott: ma már leginkább modern metalnak nevezhető dalaik egyre komolyabb témákat kezdtek boncolgatni. Az indulásuk óta 8 lemezt, 22 videoklipet, 1 Blu-ray-t, 4 DVD-t, 1 kislemezt, 1 válogatáslemezt, valamint 1 koncertlemezt készítettek, melyek közül négy arany-, egy pedig platinastátuszt ért el.
7. hely: Edda
A kilencvenes évek első harmadáig a miskolci EDDA a legnagyobb hazai rockbanda volt: legendás albumok sora köthető a nevükhöz, dalaik a magyar könnyűzene legnagyobb slágerei közé tartoznak, tulajdonképpen mindenki kapásból fel tud sorolni négy-öt nótát a zenekar repertoárjából. Bár a metal/rock visszaszorulása őket sem kímélte és mindent elsöprő népszerűségük már a múlté, máig minden lemezük bearanyozódik, teltházas turnékat visznek a mai napig, megtöltik az Arénát, ha kell és az egyik legfanatikusabb és legkitartóbb rajongótáborral rendelkeznek (legutóbbi albumukról ITT írtunk lemezkritikát). Nincs mese, az EDDA az egyetlen veterán banda a magyar rockzene klasszikus fénykorából, amelyik körülbelül 25-30 éve szinte változatlan felállással és a közönsége számára ma is releváns módon működik és alkot.
6. hely: Leander Kills
Köteles Leander körülbelül tíz éve robbant be a hazai rockszíntérre: először szólóban, majd a Leander Rising együttes, aztán annak feloszlását követően a 2015-ben megalapított Leander Kills élén, tudatosan építkezve jutott el oda, hogy csapatával teltházas turnékat tudnak levezényelni, rendkívül ragaszkodó fiatal rajongótáboruk van és minden lemezük bearanyozódik. A legújabb generációs magyar rockbandák közül egyedül ők voltak képesek országos népszerűségre szert tenni (friss korongjukról ITT írtunk kritikát).
5. hely: Road
A 2004-ben alakult domoszlói Road a kezdetektől változatlan felállásban dolgozik: a népszerűségük a 2013-as "Tegyük fel ..." és a 2015-ös "M.A.T.T." albumaikkal nőtt meg igazán, mindkettő platinastátuszt ért el, csakúgy, mint tavalyi válogatáslemezük. Rock&Road: Az igazán hangos könyv címmel könyv is íródott pályafutásukról Dr. Szász Adrián újságíró tollából fennállásuk tízéves évfordulója alkalmából.
4. hely: Ossian
A Paksi Endre énekes által a Pokolgépből történő kilépését követően, 1986-ban alapított Ossian a magyar heavy metal élő legendája. A nyolcvanas években indult magyar metalbandák közül egyedül voltak képesek megőrizni elképesztő népszerűségüket. Pedig nem volt ez könnyű menet: a csapat első verziója 1994-ben feloszlott. A rock/metal itthon is beleállt a földbe, de 1998-ban a frontember fiatal zenészekkel újjászervezte csapatát és azóta fokozatosan építette fel azt a fanatikus, mindig és mindenben kitartó rajongótábort, mely egyformán áll a régi és a legfiatalabb generációt képviselő közönségből (2016-as korongjukról ITT írtunk). A zenekar népszerűségét jól jelzi, hogy 2017-ben a banda aktuális albuma, "Az igazi szabadság" volt a harmadik legnagyobb példányszámban értékesített (fizikai és digitális formátumú) hangzóanyag hazánkban, a külföldi zenekarokét is beleértve.
3. hely: Hooligans
Az egykori Dance tagságából 1996-ban megalakult a Hooligans: 2003-as "Szenzáció" című albumuk, melyről a Királylány és a Legyen valami című dalok a rádiók és (az akkor még létező) zenetévék állandó kedvenceivé váltak, hatalmas népszerűséget hoztak a bandának. A Hooligans zenéje a listánkon szereplő csapatoké közül a legdallamosabb, így sokan már inkább popegyüttesnek tartják őket. Ez azonban őket - és hatalmas rajongótáborukat - a lehető legkevésbé sem zavarja.
2. hely: Kowalsky meg a Vega
A Black-Out egykori (és 2010-től régi-új) énekese, Balázs Gyula hozta létre a Kowalsky meg a Vega formációt 1999-ben. Rengeteg zenész megfordult azóta a bandában a frontember mellett az évek során: az igazi áttörés azonban a 2014-es "Még nem éden" című albumukhoz köthető, mely kétszeres platinastátuszt ért el. Innentől nem volt megállás: a 2016-os "Varázsszavak" négyszeres, a 2017-es "Kilenc" című lemezük pedig a megjelenés havában háromszoros platina lett (azóta meg már négyszeres). Ez utóbbi korongjuk pedig hivatalosan is 2017 Magyarország legnagyobb példányszámban forgalmazott kiadványa.
1. hely: Tankcsapda
A lista első helyezettje egyeduralkodóként ül a magyar rockbirodalom trónján lassan huszonnyolcadik éve. Amit klasszikus rockzenekarként el lehetett érni hazánkban, a Tankcsapda azt már évekkel ezelőtt elérte. Az utóbbi pár évük tulajdonképpen a folyamatos kihíváskereséssel telt: dupla feldolgozásalbum, külföldi (amerikai, ausztrál, izraeli, nyugat-európai) koncertkörutak, különleges, középre helyezett színpaddal és fantasztikus, egyedi látvánnyal megfűszerezett Aréna-koncert no meg az idén induló B-oldalasnak elkeresztelt, korábban nem vagy csak ritkán játszott dalokra épülő hazai klubturné. Természetesen régen minden jobb volt, a fanyalgók szerint már a demóikkal is volt gond, de a tények és az elért eredmények sosem szorulnak magyarázatra.
A magyar rock/metalszíntér jelenlegi helyzetéről ITT írtunk bővebben, arról pedig, hogy a metalbandák hogyan próbálnak megküzdeni a szűkülő bevételekkel és még több pénzt kihozni a zenekarból, ITT olvashatod cikkünket.