A rockzenét mindenki kemény stílusnak tartja, de a lírai balladák ugyanúgy hozzátartoznak a műfajhoz, mint a zúzós dalok. Szinte minden nagy banda repertoárjában ott van egy lassabb nóta a legnagyobb slágerek között.
Talán a '90-es évek volt a rock utolsó aranykora. Ezután is születtek nagyszerű szerzemények, de ekkor fordult elő utoljára, hogy egy-egy rocknóta a popdalokkal egyenrangú félként be tudott kerülni a fősodorbeli médiába. Ebben az időszakban számtalan olyan rockballada született, melyet a műfaj iránt nem annyira fogékony poprajongók is ismertek és szerettek. Mindez persze semmit nem vesz el ezeknek a daloknak az értékékéből. A korabeli felhozatalból szemezgetünk a következő listával. Természetesen mint minden ilyen összeállítás, ez is a magazinunk véleményét tükrözi.
10. Body Count - The Winner Lose
A Body Countról sok minden elmondható, de az nem, hogy ne kedvelnék a zúzósabb dallamokat. Az akkor már rapperként sikeres Ice-T jó bulinak gondolta egy metalzenekar létrehozását. Első lemezük 1992-ben jelent meg, ezen hallható a The Winner Lose című ballada. Mivel a zenekar szövegei a gengszter rap hagyományait követve az utcai bandákról, a rendőrökkel való konfliktusokról szólnak, ennek megfelelően bár a The Winner Lose dallamvilágában elüt az album többi számától, szövegét tekintve ez sem egy szerelmes ballada.
9. Mr. Big - To Be With You
A Mr. Biget legtöbben a To Be With You című számmal azonosítják, pedig a zenekar ennél jóval összetettebb stílust képvisel. Legnagyobb slágerük az 1991-ben megjelent második, "Lean Into It" című lemezükön szerepelt. A dalból készült kislemez a Billboard-lista első helyéig jutott.
8. Extreme - More Than Words
Egy másik zenekar, melyről mindenkinek egy akusztikus ballada jut először eszébe, pedig egyáltalán nem ez volt a legjellemzőbb rájuk. Az Extreme gitárosa, Nuno Bettencourt egyéni és virtuóz játéka révén a korszak egyik legnagyobb gitárhőse volt, de ez a More Than Words című tételből nem igazán derül ki a hallgatóság számára. A dal szintén eljutott a Billboard-lista első helyéig. A Mr. Big és az Extreme példája jól mutatja, hogy egy hatalmas sláger olykor hátrány is lehet egy frissen befutó zenekar számára. Hiszen bár ezek a balladák jó dalok, de annak következtében, hogy a többség ezek révén ismerete meg őket, mindkét zenekar valamiféle nyálas fiúbanda besorolásba került.
7. Aerosmith - Crazy
Az Aerosmith 1970 óta tartó pályafutásának talán legsikeresebb időszakát élte a '80-as évek végén / '90-es évek elején. Az 1993-ban megjelent "Get A Grip" albumon olyan slágerek szerepeltek mint az Eat the Rich, a Living on the Edge, a Cryin' vagy a Crazy. Az első dal kivételével bármelyik szám szerepelhetne a listán, ahogy az 1997-ben megjelent I Don't Want to Miss a Thing is, mely az Armageddon című film betétdala volt. A Crazy videoklipje a Cryin' folytatása. Ezek révén vált ismertté Alicia Silverstone, illetve a Crazy klipjének másik főszereplője, Steven Tyler lánya, Liv Tyler.
6. Nirvana - Come As You Are
1991-ben több rockzenetörténeti jelentőségű lemez jelent meg, többek között a "Nevermind", mely ismertté tette a Nivranát és vele együtt elindult világhódító útjára a grunge. A lemez első gigaslágere a Smells Like Teen Spirit volt, de utána klipesítették a jóval lágyabb hangvételű Come As You Are-t is.
5. Ugly Kid Joe - Cats In The Cradle
Az "America's Least Wanted" című album megjelenésének 25. évfordulóját ünneplő Ugly Kid Joe a jubileumi turné keretében áprilisban hazánkba is ellátogat. A lemez első slágere a korábban kislemezen is megjelenő Everyting About You volt, de majdnem ekkora sikert aratott Harry Chapman Cats In THe Cradle című folk-rock dalának feldolgozása is. A zenekar későbbi lemezeivel nem tudta megismételni a debütáló album sikerét.
4. Faith No More - Easy
Egy újabb feldolgozás. Az Easy eredetileg egy Commodores dal volt, melyet Lionel Richie írt és énekelt. A Faith No More legsikeresebb albuma, az "Angel Dust" 1992-ben jelent meg, ennek legismertebb száma volt ez a feldolgozás. A dal végig zongorakísérettel szól, csak a nem túl bonyolult, mégis különös és ezért emlékezetes szóló alatt hallható benne gitár.
3. Soundgarden - Black Hole Sun
A grunge ugyan a Nirvana révén lett sikeres, és bár Kurt Cobain korai halála miatt az ő karrierjük volt a legrövidebb a műfaj ikonikus zenekarai közül, mégis a mai napig ők a legismertebb seattle-i banda, nem mehetünk el azonban szó nélkül a Soundgarden mellett sem. Ők is is elég komoly nyomokat hagytak a stílus nagykönyvében, Chris Cornell pedig talán a legjobb hangú grunge-énekes volt, míg a Black Hole Sun a műfaj legjobban sikerült balladája.
2. Guns N' Roses - November Rain
A Guns N' Roses "Use Your Illusion" című dupla korongja is az ikonikus 1991-ben megjelent lemezek közé tartozik. Axl Rose-ék ugyan már a '80-as években is olyan klasszikusokat alkottak, mint a Paradise City vagy a Welcome to the Jungle, igazi rockikonná azonban ezzel a dupla albummal váltak. Így a zenekar legnagyobb balladája nem a korábbi lemezeken megjelent Sweet Child O Mine, vagy a Patience, hanem a szimfonikus kísérettel előadott November Rain. A lemezen halható még a hasonló stílusú Estranged is, mely azonban az akkori idők legdrágább videoklipjével sem tudott olyan klasszikussá válni, mint a November Rain. Ahogy a lemez másik nagy balladája, a Don't Cry sem, mely két szövegváltozattal is felkerült a dupla album egy-egy korongjára.
1. Metallica - Nothing Else Matters
A Metallicáról is elmondható, hogy már a '80-as években a legnagyobb metalzenekarok közé tartozott, de a világ legismertebb fémbandájává a fekete borítójú "Metallica" című lemezükkel váltak. Természetesen ez is 1991-ben jelent meg, és sokan ezt tartják az együttes utolsó hallgatható korongjának. Kétség kívül a lemez számos olyan tételt tartalmaz, melyet a fősodorbeli zenerajongók is ismernek, köztük minden idők egyik legjobb balladájával, a Nothing Else Matters-zel.