Rozsdagyár

TOP10 - A legjobb egylemezes rockzenekarok

2020. január 17. - chris576

kollazs1_1.jpg

Mostani válogatásunkban olyan lemezeket gyűjtöttünk össze, melyek nagy részét tulajdonképpen szupergroupok alkották meg és mindegyikre egyaránt jellemző, hogy úgynevezett egyke gyerek. Figyelemreméltó egylemezes bandák kitűnő produktumai kerülnek most bemutatásra, a felhozatal pedig rendkívül színes: a prog-rocktól a hard rockon át egészen a death metalig.

10. NAILBOMB - Point Blank (1994)resize_of_movlp16297.jpg

A Sepultura egykori metalfanatikus énekes-gitárosa, Max Cavalera és a Fudge Tunnel énekes-gitárosa, Alex Newport Nailbomb név alatt hozott össze egy indusztriális/hardcore/thrash metal bandát és "Point Blank" címmel egyetlen stúdióalbumot. A legendás Dynamo-fesztivál világot jelentő deszkáin 1995-ben előadott sikeres fellépésük koncertlemez formájában megörökítésre került. Számos ismert stúdiózenész segítette őket rövid pályafutást megért karrierjük során. A "Point Blank" bár nem tartozik a világmegváltó mesterművek kategóriába, de mindenképpen elismerésre méltó korong.

9. GODSPEED - Ride (1994)resize_of_r-855458-1165790755_jpeg.jpg

A Godspeed a kilencvenes évek közepén robbant be a köztudatba, méghozzá annak köszönhetően, hogy a brit doom legenda, a Cathedral mellett őket érte a megtiszteltetés, hogy 1994-ben elkísérjék a "Cross Purposes" lemezzel turnézó Black Sabbathot az európai turnéjukra. A zenekar tagjai különböző zenei háttérből érkeztek, melynek eredményeképpen egy egészen sajátos ízvilágú stílust hoztak létre, mely a "Ride" című lemezükön tetten is érhető. Vad, punkos lendület, komplex, kaotikus témák, súlyos riffek, mennydörgő basszusgitár (végjegyük volt, hogy kettő basszeros is nyomult a bandában). Elsőre kissé nehezen befogadható muzsika, de érdemes energiát szánni rá, mert idővel beüt a dolog. Sajnos ők is hamar szétszéledtek, így szintén egylemezes zenekar maradtak.

8. S.N.O.T. - Activate (1998)resize_of_r-5473748-1394480805-9974_jpeg.jpg

Az Alexis Machine és a Working People zenekarok romjaiból 1996-ban megalakult dark/techno/indusztriális metalt játszó S.N.O.T. minden túlzás nélkül hazánk egyik underground metal legendájaként aposztrofálható. A kőszegi trió súlyos, sötét, depresszív atmoszférája az élő fellépéseik során érte el a maximális hatásfokot: aki anno ellátogatott a koncertjeikre, annak valószínűleg örökre beleégtek a lelkivilágába a S.N.O.T dinamikus, irgalmat nem ismerő, éjsötét szeánszai. A banda két demó és egy nagylemez után sajnos feloszlott. 2012-ben egy tiszavirág életű újraegyesülés következett, de egy esetleges második nagylemez felvételeire már nem került sor. Az "Activate" című albumuk az akkori magyar underground metal szcéna forradalmi újdonsága volt.

7. GILES, GILES AND FRIPP - The Cheerful Insanity Of Giles, Giles and Fripp (1968)1200x1200bb.jpg

A Giles, Giles and Fripp (1967-1968) a korai Pink Floyd (Syd Barrett-éra) stílusához hasonló pszichedelikus és kissé bohókás progresszív rock zenekar volt. A King Crimson gitárosa, Robert Fripp, az énekes-basszusgitáros, Peter Giles, valamint Michael Giles dobos-vokalista alkotta formáció egyetlen stúdióalbuma, a "The Cheerful Insanity Of Giles, Giles And Fripp" egy sztorizós, vicces konceptalbum, melynek minden egyes másodperce aranyat ér. Valószínűleg csak kevesen ismerik ezt a lemezt, most itt van hát a lehetőség, hogy mások is felfedezzék ezt a játékos és szórakoztató prog-rock remekművet (rengeteg kincs van a műfajon belül, melyekre legtöbbször csak akkor bukkanhatunk rá, ha célirányosan és kitartóan keresgélünk).

6. CALIFORNIA BREED - California Breed (2014)resize_of_10294229_756039324430999_3838516928151997260_n.jpg

A Deep Purple és a Black Sabbath soraiban is egyaránt megfordult basszusgitáros-énekes, Glenn Hughes számtalan formációban kamatoztatta már hírnevét. 2013-ban, miután a Black Country Communion nevű szupergroup egy időre jegelte a tevékenységet, Glenn nem sokáig tétlenkedett és a BBC dobosával, Jason Bonhammel, valamint Andrew Watt gitárossal tető alá hozta legújabb bandáját, mely a California Breed nevet kapta. Sajnos ők is hamar szétszéledtek, de egyetlen lemezük, mely a zenekaruk nevét viseli magán, egy fenomenális hard rock esszencia lett és úgyszintén kihagyhatatlan. Jobbnál jobb dalok sorjáznak az albumon, kár, hogy ők sem húzták tovább egyetlen lemeznél. A feloszlásukat követően újra összeállt a Black Country Communion és ez tulajdonképpen egyfajta kárpótlásnak is tekinthető, ugyanis a tagság és a zenei vonal is nagyban megegyezik a California Breedével.

5. DISINCARNATE - The Dreams Of The Carrion Kind (1993)b38510635446682f1d828965797be919.jpg

Nem volt egyszerű rangsorolni egyes bandák lemezeit, de nem is nagyon érdemes foglalkozni a helyezésekkel, csakis szimbolikus jelentőséggel bírnak. A Disincarnate nevű banda, a death/thrash metal színtér legendás alakja, a gitárvirtuóz James Murphy nevéhez fűződik. Az 1992-ben alapított zenekar "Dreams Of The Carrion Kind" című lemeze egy évvel később jelent meg a Nuclear Blast gondozásában. Talán mondanom sem kell, hogy az anyag nem sokkal ezután szépen be is került a halhatatlan death metal klasszikusok közé. A zenekar egyes források szerint újra aktivizálta magát, szóval akár még egy második nagylemez is befigyelhet.

4. BLIND FAITH - Blind Faith (1969)resize_of_0gfcqeg.jpg

A legendás angol blues/rock formáció, a Cream feloszlása után a gitáros, Eric Clapton és a dobos Ginger Baker, valamint Steve Winwood billentyűs és Rick Grech basszusgitáros megalakította a Blind Faith nevű szupergroupot, mely piacra dobott egy zseniális nagylemezt, adott pár koncertet és punktum, vége is szakadt az együttműködésnek. A nagylemez borítója körüli zűrzavart leszámítva csakis kellemes emlékek maradtak utánuk. A páratlanul tehetséges zenészek természetesen a későbbiekben sem ültek a babérjaikon és külön utakon bár, de továbbra is a világhírű előadók névsorát gyarapítva folytatták karrierjüket.

3. SQUACKETT -  A Life Within A Day (2012)814blfyec4l_sl1500.jpg

Két prog-rock legenda egyesítette erejét a Squackett nevű bandában: a Genesis gitárosa, Steve Hackett és a Yes egykori basszusgitárosa, a 2015-ben sajnálatos módon elhunyt Chris Squire. Az "A Life Within A Day" című egyetlen nagylemezükről csakis szuperlatívuszokban lehet beszélni. A játékos és könnyed, valamint hihetetlenül erős és fogós szerzemények alkotta album egész egyszerűen egy megkerülhetetlen mestermű. Sajnos ez a korong szintén nem tartozik a túlságosan ismertek közé, de remélem, hogy ezzel a cikkel sikerül megnyerni egy-két újabb rajongót. Abszolút mai megközelítésű prog-rock lemez, zseniális és lehengerlő.

2. SHRINEBUILDER - Shrinebuilder (2009)a0247326832_10.jpg

A Neurosis-főnök Scott Kelly és az underground doom legenda Scott "Wino" Weinrich, valamint a Sleep basszer Al Cisneros és a Melvins dobosa, Dale Crover alkotta szupergroup, a Shrinebuilder szintén csak egyetlen nagylemezt jelentetett meg, de az annyira zseniálisra és megismételhetetlenre sikerült, hogy egy esetleges folytatás valószínűleg minőségromlást eredményezett volna. Egész egyszerűen képtelenség lett volna túlszárnyalni vagy éppen csak reprodukálni azt a szinte már transzcendens állapotokat előidéző, monumentális és hipnotizáló atmoszférát, amely az extrém szupergroup lemezéből áradt. Az élő fellépéseik is egyfajta földöntúli, szürreális és felejthetetlen élményként funkcionáltak. A tagok anyazenekarainak egyike sem volt képes ilyen nagyságrendű korszakalkotó művekkel előrukkolni.

1. FLOODGATE - Penalty (1996)resize_of_r-1374839-1214073372_jpeg.jpg

Az egykori Exhorder-tagok által 1994-ben létrehozott New Orleans-i Floodgate "Penalty" címmel megjelentetett kiadványa szintén azon lemezek közé tartozik, mely a stílusirányzat (southern/doom/stoner) kedvelői számára megkerülhetetlen, kötelező darab. A Floodgate idejében a stoner rock műfaj tulajdonképpen még csak bontogatta szárnyait, a Kyle Thomas vezette formáció által elővezetett stoner-gyönygyszemekhez foghatót pedig azóta sem nagyon hallani egyetlen banda lemezén sem. Sokáig reménykedtem benne, hogy egyszer majd újra összeállnak, de az sajnos a mai napig nem történt meg. De sebaj, itt van nekünk a "Penalty", melyet ha kell, még ezredszerre is végig fogunk léggitározni.

A bejegyzés trackback címe:

https://rozsdagyar.blog.hu/api/trackback/id/tr8215413230

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tökönrúgott Feleségek 2020.01.18. 06:49:07

Azért a Giles, Giles & Fripp helyett én a McDonald & Giles-ot javasolnám.

Csikkszereda 2020.01.18. 09:22:27

Amikor rákattintottam a linkre, abban reménykedtem, hogy megemlékeztek a Floodgate-ről. Megyek, veszek lottószelvényt :D

Kovenant 2020.01.18. 09:25:39

@Csikkszereda: Ha nyersz, 30% részesedést kérünk természetesen.

2020.01.19. 09:54:42

De remek válogatás! A SNOT nekem szívem csücske, megvolt az első demójuk is, még a Metal Hammeren keresztül rendelve, aztán persze a cd-t is megvettem, a mai napig megvan. Az a durva, hogy nagyon bírtam őket a kezdetektől, aztán úgy hozta az élet évekkel később, hogy egy kőszegi barátnőm lett, akiről egy idő után kiderült, hogy ismeri a tagokat, az énekestől vették a húst, mert hogy hentes volt. A szintis meg hétvégente lakodalmakban lépett fel, jó kis mulatóst nyomott. Találkoztam is velük egy-két alkalommal később. Ami meglepő, hogy a demón a dalok kicsit jobbak voltak, a kásásabb, nyersebb hangzás jobban állt nekik. Úgy tudom a banda végét az jelentette, hogy betörtek a próbatermükbe, és mindenüket elvitték, úgyhogy feladták az egészet.

Ha meg még valaki aranyat érő egylemezes bandát keres, füleljen bele a Fleshold-ba, iszonyú király prog-death zene!
süti beállítások módosítása