Most, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, talán a legkevésbé a metalbandák juthatnak eszünkbe egy vészhelyzetben levő és a túléléséért küzdő ország kapcsán. Azonban szolidaritásunk jeléül összeszedtük északkeleti szomszédunk legjobb csapatait, melyek közül néhány a saját stílusa legnagyobbjai közé küzdötte fel magát.
10. ODRADEK ROOM
Mariupol neve ismerősen csenghet mindenki számára, aki nyomon követte az elmúlt évek nemzetközi történéseit: a stratégiai fontosságú, tengerparti várost az Ukrajnától elszakadni vágyó és azért fegyverrel küzdő szakadár Donyecki Népköztársaság 2014-ben és 2015-ben többször is megtámadta, illetve ágyúzta, és a harcok számtalan civil áldozatot követeltek. Franz Kafka egyik elbeszéléséből választott nevet magának a városból származó ukrán progresszív death/doom csapat, az Odradek Room, 2017-es albumuk kritikája pedig ITT olvasható.
9. SPACE OF VARIATIONS
Nem véletlen, hogy egyre több ukrán csapat igazol le a legnevesebb kiadókhoz: a metalcore/mathcore Space Of Variations 2015-ben robbant be Gunsight című dalával, Európában turnéztak a Jinjer társaságában, 2019-ben már a Napalm Records gondozásában hozták ki EP-jüket, március 18-án pedig "Imago" címmel jelenik meg új, második nagylemezük.
8. FLESHGORE
A brutális death metal igazi veterán csapata a 2000-ben Kijevben megalakult Fleshgore: eddig öt albumuk jelent meg, az utolsó a sorban az Xtreem Music égisze alatt kijött 2016-os "Denial Of The Scriptures". Combos, vaskos megszólalású halálfémet játszanak nemzetközi színvonalon.
7. STONED JESUS
A szintén kijevi pszichedelikus stoner banda, a Stoned Jesus szintén társaihoz hasonló utat járt be: a helyi rajongótábor kialakítása után fokozatosan építették fel magukat, aztán le is igazoltak a Napalm Records kiadóhoz és 2018-as "Pilgrims" című albumuk már ott jött ki. 2019-ben korai demóikat adták ki újra felturbózott formában, illetve tízéves fennállásukat Európa-turnéval ünnepelték (2016-os Düreres koncertjükről írt beszámolónk ITT olvasható).
6. KHORS
A 2004-ben megalakult black metal csapat, a Khors Harkov városából származik, legutóbbi, immár hetedik stúdióalbumukat pedig az Ashen Dominion kiadó jelentette meg 2020-ban "Where The Word Acquires Eternity" címmel. Angol nyelvű dalszövegeik Ukrajna történelmével, a természettel és a miszticizmussal foglalkoznak.
5. VELIKHAN
A kijevi Velikhan amolyan poszt-modern djent/nu-metal csapat, melyet az ukrán metalszíntér ismert figurái alapítottak meg. Leginkább provokatív videóikról és dalszövegeikről ismertek, illetve szívesen keverik a legkülönbözőbb stílusokat is dalaikban.
4. NOKTURNAL MORTUM
Az ukrán metalszcéna veterán brigádja, az 1991-ben megalakult szimfonikus black/folk csapat, a Nokturnal Mortum Harkov városában működik. Dalaikban az ukrán folklórral, nacionalizmussal és okkultizmussal foglalkoznak: előszeretettel alkalmaznak autentikus ukrán népi hangszereket is. Sajnos a legkorábbi anyagaikon szélsőjobboldali, radikális témák is megjelentek, habár 2014-ben a zenekar elhatárolta magát minden ilyen csapattól és irányultságtól.
3. 1914
A blackened death/doom/sludge metal együttes, a 2014-ben Lviv városában létrejött 1914 kizárólagos témája az első világháború, a gáztámadások és a lövészárkok pokla. Már a harmadik soralbumuk, a 2018-as "Where Fear And Weapons Meet" a lassan ukrán bandákra specializálódó Napalm Records istállójában jött ki.
2. DRUDKH
2002-ben Harkov városában alakult meg az ukrán metalszcéna egyik legelismertebb és legizgalmasabb együttese, a szláv mitológiával és nacionalizmussal foglalkozó Drudkh. A dalszövegeik legtöbbje XIX. századi ukrán költők, leginkább Tarasz Sevcsenko verseiből inspirálódik. Hetedik soralbumuk, a 2009-es "Microcosmos" már a francia Season Of Mist kiadónál jelent meg és azóta is hűségesek maradtak a lemezistállóhoz. Sajnos a csapatot is hírbe hozták szélsőjobboldali politikai nézetekkel (2015-ös korongjuk kritikája ITT olvasható).
1. JINJER
Kevés metalbanda futott be nagyobb és sikeresebb nemzetközi karriert az elmúlt évtizedben, mint a Donyeck városában 2009-ben megalakult progresszív metalcore brigád, a Jinjer. A Napalm Records szárnyai alatt működő zenekar énekesnője Tatjána Smaljuk, akinek énekhangja és színpadi jelenléte emeli ki leginkább az együttest a mezőnyből. A ma már önálló amerikai turnét is sikeresen megvalósító csapat többször járt hazánkban is (2019-es koncertjükről ITT írtunk beszámolót, legutóbbi albumaikról pedig ITT és ITT olvasható kritikánk).